Artykuły z kategorii

Prezentacja Pomocnika Ubezpieczonego

Pomocnik Ubezpieczonego to informator, który w prosty i przystępny sposób wyjaśnia, zwłaszcza seniorom, zawiłe prawa i obowiązki osoby ubezpieczonej.

Jego powstanie to efekt współpracy Oddziału Terenowego Stowarzyszenia Sędziów Polskich „IUSTITIA”, Sądu Okręgowego i Państwowego Liceum Plastycznego w Olsztynie.

Pomocnik Ubezpieczonego to ośmiostronicowy informator, który już w najbliższym czasie będzie rozdystrybuowany we wszystkich sądach okręgu olsztyńskiego. Zostanie także zaprezentowany podczas Dnia Edukacji Prawnej, który będziemy obchodzili 15 marca 2017 r. w Sądzie Okręgowym w Olsztynie. W publikacji tej zawarte są odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące ubezpieczonego - kim jest, jakie są jego prawa i obowiązki? Ubezpieczony w pomocniku znajdzie też wskazówki, co zrobić, żeby otrzymać należne mu świadczenie z ubezpieczenia społecznego, a także z kim powinien kontaktować się, aby uzyskać odpowiedzi na nurtujące go pytania.

Skąd pomysł na informator?

– Do naszych sądów, a konkretnie do wydziałów pracy i ubezpieczeń społecznych, przychodzą często ludzie starsi, schorowani, którzy czują się zagubieni i niepewni swoich praw i obowiązków – mówi sędzia Olgierd Dąbrowski – Żegalski, prezes Oddziału Terenowego Stowarzyszenia Sędziów Polskich „IUSTITIA” w Olsztynie. – Jesienią ub. roku wspólnie z sędzią Barbarą Kokoryn (z IV Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Rejonowego w Olsztynie – red.) doszliśmy do wniosku, że dobrze byłoby stworzyć informator, w którym będą zawarte najważniejsze treści o osobie ubezpieczonej. Jednak nie chodziło nam o obszerne kompendium wiedzy lecz o zwięzłą publikację, przydatną nawet dla tych ludzi, którzy ze sprawami ubezpieczeniowymi nigdy wcześniej nie mieli do czynienia.

Treść informatora opracowała sędzia Barbara Kokoryn, przy czym należy podkreślić, że jej ostateczna wersja została poprzedzona konsultacjami z wieloma innymi sędziami, ale także z młodzieżą i osobami starszymi.

Współpraca z „plastykiem”

Co ważne, w realizację projektu informatora zostali włączeni również uczniowie klasy III a z Państwowego Liceum Plastycznego w Olsztynie. Wybór szkoły nie był przypadkowy, ponieważ już w styczniu 2016 r. zostało zawarte porozumienie o współpracy pomiędzy liceum plastycznym a Sądem Okręgowym w Olsztynie.

Zadaniem uczniów z „plastyka” było wykonanie pod okiem ich nauczycielki Karoliny Lewandowskiej oryginalnej a jednocześnie bardzo przejrzystej szaty graficznej informatora.

W rezultacie w ciągu kilku miesięcy uczniowie przygotowali w sumie aż 10 różnych projektów Pomocnika Ubezpieczonego. Natomiast w poniedziałek (13 marca) w Liceum Plastycznym w Olsztynie nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród.

Autorką zwycięskiej koncepcji została Ewelina Staszkiewicz, która w nagrodę za swoją pracę otrzymała z rąk sędziego Olgierda Dąbrowskiego – Żegalskiego bon o wartości 350 zł. Ewelina po odebraniu nagrody powiedziała, że opracowanie projektu zajęło jej dwa miesiące. – To było trudne zadanie, ponieważ tekstu było dosyć dużo, a trzeba było go ubrać w taką formę, żeby ludzie odebrali to inaczej niż zwykłą broszurę i chcieli wziąć to do ręki – mówiła. Z tego powodu „pomocnik” w jej wydaniu ma wyraziste kolory, w tym pomarańczowy. Jednak ze względu na to, że jest on skierowany głównie do ludzi starszych, to ma w sobie coś ze stylu retro.

Więcej informacji

Pobierz Pomocnik Ubezpieczonego